Corect: Nominativ-acuzativ

Masculin:

  • Eu (pe mine) însumi
  • Tu (pe tine) însuţi
  • El (pe el) însuşi
  • Noi (pe noi) înşine
  • Voi (pe voi) înşivă
  • Ei (pe ei) înşişi

 

 

Feminin:

  • Eu (pe mine) însămi
  • Tu (pe tine) însăţi
  • Ea (pe ea) însăşi
  • Noi (pe noi) însene
  • Voi (pe voi) însevă
  • Ele (pe ele) înseşi (însele)


 

Corect: Genitiv-dativ

Masculin:

  • Mie însumi
  • Ţie însuţi
  • Lui însuşi
  • Nouă înşine
  • Vouă înşivă
  • Lor înşişi

 

Feminin:

  • Mie însemi
  • Ţie înseţi
  • Ei înseşi
  • Nouă însene
  • Vouă însevă
  • Lor însele

 

Greşit: oricum altcumva.

 


Dacă găsiţi scientia.ro util, sprijiniţi-ne cu o donaţie.


PayPal ()
CoinGate Payment ButtonCriptomonedă
Susţine-ne pe Patreon!